Informacja zwrotna w procesie rekrutacji

Informacja zwrotna w procesie rekrutacji

Na pytanie kandydatów, który problem w rekrutacji jest ich największą bolączką 34% z nich wskazała brak informacji zwrotnej. Choć do wyboru było wiele innych punktów. Brak informacji zwrotnej to także zastrzeżenie, które najczęściej poruszają kandydaci w mediach społecznościowych. Udzielanie informacji zwrotnej powinno być standardem w rekrutacji. Takiego zachowania oczekuje aż 98% kandydatów.
Z naszego badania wynika, że wielu rekruterów nadal nie stosuje się do tej zasady. 51% kandydatów przyznaje, że prawie wszyscy rekruterzy, nie udzielili im informacji zwrotnej po zakończeniu procesu rekrutacji. Jedynie 9,5% kandydatów uważa, że ponad połowa rekruterów informuje kandydatów o wyniku rekrutacji.

Z Twoich doświadczeń rekrutacyjnych wynika, że:

Ponad 90% rekruterów nie daje informacji zwrotnej
51%
Ponad 70% rekruterów nie daje informacji zwrotnej
27%
Ponad 50% rekruterów nie daje informacji zwrotnej
12%
Ponad 30% rekruterów nie daje informacji zwrotnej
4%
Poniżej 30% rekruterów nie daje informacji zwrotnej
6%
Kandydaci chcą otrzymywać informację nie tylko w sytuacji, w której zostali zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną. 78% kandydatów chce, za każdym razem, dostawać także potwierdzenie mailowe dostarczenia ich aplikacji do rekrutera. 42% kandydatów deklaruje, że dostaje takie potwierdzenie prawie za każdym razem, gdy wysyła swoje CV. 19% kandydatów deklaruje, że dzieje się tak rzadziej niż w połowie rekrutacji. Żeby kandydat otrzymał potwierdzenie dostarczenia Cv wystarczy autoresponder na skrzynce rekrutacyjnej.

Jak często nie dostajesz potwierdzenia o dostarczeniu CV:

Ponad 90% przychodzi potwierdzenie
42%
Ponad 70% przychodzi potwierdzenie
20%
Ponad 50% przychodzi potwierdzenie
19%
Ponad 30% przychodzi potwierdzenie
6%
Poniżej 30% przychodzi potwierdzenie
13%

Oczywiście zindywidualizowana odpowiedź zwrotna, która wskazuje kandydatowi obszary wymagające poprawy, to sytuacja idealna. Jednak zawsze lepsza jest nawet szablonowa informacja zwrotna niż żadna.

Jeśli masz dylemat jak zachować się w stosunku do kandydata postaw się przez chwilę na jego miejscu.

Ten tekst powstał w oparciu o przygotowane przez nas w 2020 r. badanie kandydatów, ich doświadczeń z rekrutacji i oczekiwań wobec rekruterów. W badaniu „Co boli kandydatów” wzięło udział 528 osób. Tutaj możesz pobrać cały raport.

Przewiń do góry