Rekrutacji nie wygrywa najlepszy kandydat(ka)

W rekrutacji wcale nie wygrywa najlepszy kandydat czy najlepsza kandydata. Jeśli myślisz inaczej, zastanów się, kiedy i jak zweryfikowano Twoje kompetencje.

Bardzo rzadko rekruter sprawdza kandydatów, by móc ocenić, która osoba jest naprawdę najlepsza z dostępnych w procesie. To dotyczy zarówno kompetencji miękkich, jak i twardych. Skąd więc rekruterzy wiedzą kogo wybrać? Z naszych obserwacji są to przede wszystkim cztery rzeczy.

  • Przekonanie kandydata o swoich kompetencjach, czyli nie jak jest dobry, ale jak sam się ocenia. A tu bardzo ważnym pojęciem jest pewność siebie.
  • Odpowiedź rekrutera na pytanie „Czy to jest człowiek, z którym chciał(a)bym pracować?” Rekruter zadaje sobie to pytanie podświadomie nawet wtedy, gdy nie będzie w tym samym zespole, czy nawet firmie, do której zatrudnia kandydata.
  • Czy kandydat jest rozwiązaniem na ból organizacji, znając jej wcześniejsze doświadczenia. Na przykład, jeśli wcześniej firma rozstała się z pracownikiem, który był roszczeniowy, będzie wyczulona na tym punkcie.
  • Na ile kandydat jest bezpiecznym wyborem. Nie odejdzie, bo inna firma da więcej, czy zrezygnuje z rekrutacji w ostatnim momencie, bo tak naprawdę szuka czegoś innego. Na ile podejmuje inicjatywę i angażuje się w proces.

Mając świadomość, na co patrzą rekruterzy warto:

  • Zadbać o pewność siebie. To kompetencja nad która zawsze pracujemy, bo problemy ze znalezieniem pracy dodatkowo ją podkopują.
  • Dać się w procesie polubić, a na pewno nie rywalizować z rekruterem.
  • Nie bać się zadawania pytań! Na przykład: „Na czym najbardziej zależy organizacji przy tym stanowisku?”, „Co jest jej palącym problemem?”. 
  • Nie grać w „niedostępność”, to naprawdę nie kręci rekruterów. Jeśli rekruter widzi, że kandydat się waha, ma wiele innych opcji, często odpuszcza, bo to zbyt duże ryzyko.

Z naszego doświadczenia przechodzenia przez rekrutacje można się nauczyć, jak każdej innej kompetencji 😊

Ps. Nie kupujcie naszego kursu najbliższe 4 dni. Aktualizujemy materiały 😉

Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE
Jak szybko zdobyć nową pracę
i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry