Według naszego badania rozmową rekrutacyjną stresuje się 90 proc. kandydatów, z czego aż na 47 proc. z nich ten stres działa tak negatywnie, że trudno im dobrze się zaprezentować.
Jesteś w tej grupie? No to mam coś dla Ciebie 🙂
Z mojego doświadczenia im kandydat dłużej uczestniczy w rozmowie rekrutacyjnej tym mniej się stresuje, a ten największy strzał adrenaliny i podpowiedź organizmu „w nogi” ma miejsce na samym początku rozmowy. Szczególnie widać to przy pierwszych odpowiedziach na pytania.
A że początek rekrutacji ma największe znaczeni, bo toruje myśli rekrutera, pomaga mu stawiać hipotezy i potem szukać na siłę ich potwierdzenia opowiem niedługo na blogu, na ten moment wiedz po prostu, że tak się dzieje.
Skupię się w tym wpisie na odpowiedzi na pytanie jak dobrze wypaść na początku rekrutacji, mimo, że od stresu kipi głowa. A dokładniej na pytaniach, które może zadać Ci na samym początku rekruter. Ponieważ jednym z elementów, który pomoże Ci „oswoić tego potwora” jest właśnie dobre przygotowanie.
Dobre przygotowanie się do początku rozmowy rekrutacyjnej jest proste, ponieważ rekruterzy ukochali sobie 3 pytania, które najczęściej zadają na powitanie. Nie wiadomo nawet czy bardziej mają od(ze)stresować kandydata, czy dać czas rekruterowi, żeby oswoił się z sytuacją. Tak, tak, rekruterzy też się stresują, też myślą, czy dobrze wypadną i też wiele błędów popełniają właśnie z tego powodu. Ale wróćmy do pytań. Ulubione 3 pytania rekruterów na początek, z których dobrze się przygotować to:
-
-
- Proszę powiedzieć coś o sobie.
- Co wie Pan/i o naszej firmie?
- Jak udało się Pani/u do nas dotrzeć?
-
Warto zastanowić się już teraz nad odpowiedziami, bo pierwszego wrażenia nie można zrobić drugi raz, tak jak nie da się poprawić złej odpowiedzi na pierwsze pytanie.
Może przydadzą Ci się małe wskazówki do każdego z nich 🙂 ?
Proszę bardzo!
-
-
- Kiedy rekruter chce usłyszeć coś o Tobie, jest ciekawy na czym się skupisz. To, co podkreślisz powinno mieć związek z ofertą, na którą aplikujesz. Np. „Jestem jak wulkan energii i nigdy nie brakuje mi świetnych pomysłów”. Może być dobrym początkiem, ale nie, jeśli właśnie siedzisz na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko analityka danych 🙂 Nie zaczynaj sztampowo podając ukończoną szkołę te informacje rekruter znalazł już w Twoim CV. Opowiedz co w Twoich zadaniach sprawia Ci przyjemność, w jakich działaniach odnosisz sukcesy, jakie masz wartości. Najlepiej napisz o sobie 6 zdań już teraz, lepiej zrobić to za szybko, niż za późno.
-
-
-
- Kiedy rekruter pyta o Twoją wiedzę dotyczącą firmy, pyta tak naprawdę o zaangażowanie. Sprawdź wszystkie informacje o firmie najlepiej zaraz przed wysłaniem aplikacji. Czasem jak zaczniesz sprawdzać, może się okazać, że wcale nie chcesz w niej pracować, to też duża wartość, żeby nie angażować się w złe rekrutacje. Pamiętaj też, że to pytanie może paść już podczas rozmowy telefonicznej.
-
-
-
- Kiedy rekruter pyta jak udało Ci się dotrzeć, pyta o to, czy codzienne dojazdy nie będą Cię frustrować i nie poszukasz pracy bliżej. Rekruter chce zminimalizować ryzyko rotacji na tym stanowisku, więc warto upewnić go, że odległość do biura jest dla Ciebie atutem, lub jeśli masz daleko, potwierdzić, że to żaden problem. Pamiętam rekrutację, w której rekrutował fan tego pytania, w końcu zadał je dziewczynie, która mieszkała po drugiej stronie ulicy. Robił to tak machinalnie, że nawet nie spojrzał, że w CV jest podana ta sama ulica. Kandydatka odpowiedziała: „W kapciach”. Mina rekrutera bezcenna 🙂
-
Jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy pamiętaj podejdź do tego metodycznie. NajlepszeCV, a nie przypadkowy dokument, stworzony „kiedyś”, przy okazji. Do tego gruntowne przygotowanie i trening rozmowy rekrutacyjnej. Dzięki tym zabiegom możesz skrócić swoje poszukiwania pracy o 3 – 6 miesięcy, a to jest już konkretna wartość materialna i psychologiczna, bo przedłużające się poszukiwania nie służą ani głowie ani portfelowi.
Jeśli potrzebujesz czegoś ode mnie, pamiętaj, że jestem tu dla Ciebie. Jednym klikiem możesz wysłać do mnie maila.
Twoje szukanie pracy nie daje efektów?
Mamy coś, co Ci pomoże!
Zobacz nasz kurs ONLINE
Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1
i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.