3 rady dla dobitych poszukiwaniem pracy

Jeśli szukasz pracy od dłuższego czasu, to już pewnie wiesz, że nie ma nic trudniejszego, niż utrzymanie motywacji i poczucia, że jesteś super, mimo braku rezultatów. Zobacz 3 rady od Goryla, jak poradzić sobie z przeciągającym się poszukiwaniem pracy.

Na każdym etapie szukania pracy pojawiają się różne emocje i stany psychiczne. To całkiem naturalne. Złość, frustracja, rozgoryczenie, niemoc, smutek, czarnowidztwo, niechęć, gniew i to przekonanie, że jesteś do kitu… Dokładnie takie myśli kłębiły się w głowie setek osób, które przyszły skorzystać z naszej pomocy, bo trafiają do nas często najtrudniejsze przypadki. I to, co widzimy, to że przeciągające się bezrobocie może złamać praktycznie każdego. I w zasadzie nieważne, czy ktoś na co dzień myślał pozytywnie, czy wcześniej góry przenosił na jednej ręce. Dłuższe poszukiwanie pracy, potrafi odpalić po kolei i na raz wszystkie odczucia z powyższej listy.

Dlaczego o tym piszę? Bo czasem zrozumienie, że te myśli i emocje są naturalne, że tak się przy dłuższym poszukiwaniu pracy dzieje, pomaga sobie z nimi poradzić i ruszyć dalej. A warto sobie poradzić, bo to przekłada się na dalsze możliwości. Obserwujemy niesamowity wpływ nastawienia kandydata na jego sukces w rekrutacji. Choćby dlatego, że rekruterzy niechętnie zatrudniają negatywnie nastawione osoby, w których więcej jest żalu i zwątpienia, niż radości i wdzięczności. Ale też dlatego, że kandydat smutny i rozgoryczony zwykle jest niepewny siebie.

Rekruter często nie jest w stanie ocenić kompetencji kandydata, jest jednak w stanie ocenić przeświadczenie kandydata o tychże kompetencjach. To oznacza mniej więcej tyle, że w rekrutacji nie do końca chodzi o to, na ile jesteś dobry/a, w tym co robisz, ale o to, na ile potrafisz o tym przekonać rekrutera.

Dam Ci dziś 3 rady, jak znaleźć w sobie motywację, żeby mimo braku rezultatów iść dalej.

    1. Przygotuj listę rzeczy, które będziesz codziennie robić, idealnie razem z godzinami, w jakich je wykonasz.
      Najlepiej niech obok tej listy zadań znajdzie się miejsce na ptaszki, które możesz narysować, żeby mieć poczucie, że zadanie zostało wykonane. Ta metoda pomoże Ci na marazm, w jaki czasem wpadają kandydaci, którego efektem jest zawieszenie poszukiwań, lub szukanie ledwo_co, które niewiele daje. Te zadania, to mogą być rozpisane po kolei portale, które sprawdzisz codziennie, poszukując nowych ofert. To może być 5 relacji, które dziś nawiążesz na Linkedinie. Albo skomentowanie 10 wartościowych wpisów innych osób. Kiedy działanie jest wykonywane systematycznie, przeradza się w nawyk, a nawyk jest w rekrutacji Twoim sprzymierzeńcem.

    2. Zrób przegląd i analizę dotychczasowych działań.
      Najlepiej mieć do tego Excela, a w nim każdą rekrutację. Razem z datą zamieszczenia ogłoszenia i datą wysłania CV. Warto wniknąć głębiej w analizę. Przemyśleć swoje rozmowy rekrutacyjne i poszukać jednej rzeczy, która Twoim zdaniem może sprawiać, że rekruter nie składa Ci propozycji. Tylko nie szukaj winy w rekruterze, pomyśl, co Ty możesz zmienić, bo na to masz wpływ. Swoją drogą bardzo często to właśnie aplikowanie na stare oferty pracy jest źródłem niepowodzeń. Aplikuj szybko, ale też najlepszym CV, jakie możesz mieć.

    3. Zmień postrzeganie sukcesu.
      Jeśli sukcesem jest tylko propozycja pracy, to mamy problem, bo w rekrutacji, zwykle, zanim do tego dojdzie, jest mniej, lub więcej sytuacji, w których wygra bardziej dopasowany kandydat. Dlatego zacznij patrzeć na sukces etapowo. Zaproszenie na rozmowę to sukces, tak, jak i przejście do kolejnego etapu rekrutacji. Z takim postrzeganiem łatwiej utrzymać motywację i pozytywne myślenie o sobie.
  1.  
Jeśli szukasz i nie idzie, to pamiętaj, że jest jeszcze punkt nr 4, czyli mail do Goryla, z doświadczenia wiem, że świetnie pomaga 🙂
Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE
Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1
i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry