6 prostych błędów, które mogą zmniejszyć szansę na telefon od rekrutera

To mit, że rekruter zaprasza kandydata, decydując na podstawie doświadczenia. Czasem w rekrutacji decydują subtelności. Niewłaściwe zwroty, nielubiane określenia, błędy, które irytują. Jedne z nich sprawiają, że rekruter nastawia się negatywnie, inne, że kandydat może całkowicie stracić swoją szansę w rekrutacji. Wrzucamy naszą szóstkę, która najczęściej pojawia się w CV, listach motywacyjnych i mailach.

Na pewno są błędy gorsze, ale te, które zobaczysz poniżej, po prostu występują najczęściej. Zobacz, czy w tej gorącej szóstce, jest jakiś, który warto wyeliminować z Twojego CV, lub maili wysyłanych do rekruterów. Zaczynamy 🙂
 1. Witam

  Skąd z tym słowem taki problem? Otóż dawno, dawno temu, za górami i lasami… witało się gości w domu. Gospodarz tegoż domostwa, jako ważniejszy i wyższy w hierarchii relacji, witał odwiedzających jego progi. I choć dziś to relikt, bo niewielu Polaków stoi na progu chaty z chlebem i solą, to jednak zwrot ten w mailach jest uznawany za niestosowny. Z naszych spostrzeżeń częściej obrusza kobiety w wieku 25 – 35. A to właśnie w tej grupie znajduje się większość rekrutujących osób. Co zamiast „witania”? My używamy zwykłego Dzień dobry. Jeśli firma jest bezpośrednia w komunikacji, np. w mediach społecznościowych, oferta jest napisana raczej bez wyraźnej sztywności i nie jest to ministerstwo, bank, czy inna mocniej sformalizowana instytucja, określenie Szanowny Pani/e będzie odebrane gorzej, niż lepiej i warto przemyśleć, czy na pewno jest tu potrzebne i naturalne dla drugiej strony.

 2. tyś.

  Słowem wyjściowym jest tysiąc, nie mylić z tyśąc 🙂 W zasadzie nie wiem, skąd ten błąd się bierze, ale pojawia się w 10 proc. CV i na pewno mocno uderza w ocenę piszącego. Więc spójrz, czy nie ma go w pisanych przez Ciebie treściach.

 3. Kropki po skrótach zł, np., m.in.,

  Są osoby, które skróty traktują zawsze jednakowo, czyli wszystkie dostają kropki, lub kropek nie dostają. Zasady „kropkowania” skrótów są jednak bardziej wymagające. Na przykład nie ma nigdy kropki po skrócie waluty -> zł, nie ma też nigdy kropki, jeśli skrót kończy się na ostatnią literę słowa, dajmy na to taki doktor, albo magister. Kropka za to pojawi się wszędzie tam, gdzie słowo ucięte jest w części, lub tworzą je pierwsze litery kolejnych słów na przykład np., jeszcze bardziej komplikuje się sprawa z m.in., żeby nie pomylić go z min. 🙂 Przejrzyj swoje skróty i zobacz, czy nie trzeba ich pokropkować, lub odkropkować, tak, żeby było poprawnie. Takie niewinne kropki, przecinki, formatowanie pomagają rekruterowi ocenić dokładność już na etapie aplikacji.

 4. Pleonazmy – dzień dzisiejszy, efekt końcowy, okres czasu

  Powyższe to najczęściej używane w CV. Pleonazm to inaczej masło maślane, czy niepotrzebne powtórzenie. Sprawdź swoje dokumenty, szczególnie maila, którego wysyłasz do rekrutera, bo tam czai się najwięcej dni dzisiejszych.

 5. Błędne użycie -om i -ą

  „Byłam asystentkom”, „Pomagam klientą” – oczywiście obie formy zamieniły się końcówkami, bo w tym wypadku przy liczbie mnogiej poprawną końcą będzie -om, a przy liczbie pojedynczej -ą.

 6. Błędne użycie tę i tą

  I na koniec najczęściej pojawiający się błąd, który widzimy w aplikacjach. Nieprawidłową formę znajdziemy aż w ~90% z nich. Jak szybko rozpoznać, czy w danym zdaniu powinna się znaleźć tę, czy tą? To bardzo proste. Sprawdź, jak się kończy rzeczownik -> „Chcę zmienić tę pracę”, „Jestem zafascynowana tą książką”. Ha! I nagle przestaje to być skomplikowane, prawda?

A jeśli marzy Ci się CV, które rzuca rekruterów na kolana, to czemu jeszcze Cię nie ma na naszym kursie? 🙂 Do końca jutrzejszego dnia mamy aktywny podstawowy kurs zerwania z bezrobociem za 29 zł, w którym to otrzymasz duuuży rabat na kurs główny z naszym wszechmocnym wzorem CV. Wzór robi furorę, przede wszystkim dlatego, że zwiększa liczbę zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne średnio o 30 proc.
Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE
Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1
i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry