Podglądanie kandydatów – sprawdź, co rekruter może znaleźć o Tobie w sieci

Mam dla Ciebie dziś zadanie. Samopodglądanie! Zobacz, co znajdą o Tobie nieznajomi w mediach społecznościowych. Co znajdzie o Tobie rekruter. Po co masz to robić? Z badań Career Builder wynika, że aż 70% pracodawców sprawdza kandydatów w internecie. Za to w badaniach YouGov co piąta osoba odpowiedzialna za rekrutację, przyznała, że przynajmniej raz odrzuciła kandydata na podstawie treści zamieszczanych w mediach społecznościowych. Ten odsetek znacząco rósł w dużych przedsiębiorstwach i wynosił 28%. Dlatego właśnie bezpieczniej będzie, jeśli sprawdzisz, co widać o Tobie w sieci, zanim zrobi to rekruter.

Prawnie rekruter ma ograniczone pole pozyskiwania informacji o kandydacie. Nawet pozyskiwanie referencji jest problematyczne i dla swojego bezpieczeństwa wielu rekruterów już o nie nie prosi, a kolejne działy HR ich nie udzielają. Są jednak działania rekrutera, których zweryfikować się nie da i do takich należy właśnie sprawdzanie kandydatów w mediach społecznościowych. Bo ciężko sobie wyobrazić, że rekruter otwarcie, przy świadkach, lub na piśmie przyznaje, że to zdjęcie na Facebooku sprawiło, że nie dał kandydatowi pracy.
No dobra, już pewnie przekonałem Cię, że warto to zrobić. Teraz czas na szybką instrukcję, co, jak i gdzie. Na początek wpisz swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę i sprawdź, czy można znaleźć tylko te informacje, które chcesz pokazać. Co ważne, nawet jeśli znajdziesz np. jakieś zdjęcie, które chcesz usunąć, będzie ono jeszcze przez jakiś czas wyszukiwane i widoczne w Google. Kolejny krok to Facebook i Linkedin. Pamiętaj, że na Linkedinie nie opłaca Ci się wyłączyć widoczności profilu, choć jest to możliwe. Jednak, jeśli szukamy pracy, to Linkedin jest bardzo dobrym sposobem na większą liczbę ofert, a widoczność naszego profilu zwiększa szansę na kontakt od headhuntera. O losie! Ilu to już kandydatów nie dostało oferty od headhuntera, bo ich wypowiedzi w komentarzach okazały się zbyt napastliwe. Inaczej wygląda sprawa na Facebooku. Tutaj możemy łatwo ukryć nasze treści przed obcymi podglądaczami i warto to rozważyć.
W prawym górnym rogu kliknij strzałkę w dół -> Ustawienia i prywatność -> Prywatność -> Skróty do ustawień prywatności -> Tutaj zmienisz m.in. widoczność swoich postów, czy informacji o Tobie, udostępniając je tylko swoim znajomym. Jeśli chcesz zobaczyć, co znajdzie obca osoba na Twoim profilu, kliknij znów prawy górny róg i strzałkę w dół -> Ustawienia i Prywatność -> Ustawienia -> Posty Publiczne -> i na samym dole znajdziesz: Chcesz wiedzieć, co widzą obserwujące Cię osoby? Wyświetl profil publiczny.
Na informacje, które o sobie znajdziesz, spójrz niczym rekruter. Jakie wyciągnie z nich wnioski? Czy na pewno warto by je oglądał, czy może lepiej je ukryć?
Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE
Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1
i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry