Co zrobić, gdy rekruter pyta, czemu nie możesz znaleźć pracy

Jedną z prawidłowości, którą zauważyliśmy u rekruterów, jest ocenianie kandydata przez długość okresu, jaki pozostaje bez pracy. Jeśli szukasz pracy dłużej, niż trzy miesiące, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czas szybko leci. Tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem. Początkowe przekonanie, że poszukiwania pójdą szybko, mija mniej więcej po miesiącu, a po trzech zaczyna się poważny spadek motywacji. No właśnie, ile już szukasz? Jeśli to dłużej niż te trzy miesiące, warto prześledzić swoje działania i zadać sobie pytanie, co nie działa, lub zapytać o to Goryla. Czasem z boku widać po prostu więcej. Warto reagować na przedłużające się poszukiwania i myśleć, jak je usprawnić, chociażby dlatego, że na dłuższy czas bez pracy rekruterzy patrzą podejrzliwie. Wychodzą z założenia, że w tym czasie pewnie odrzucili Cię inni rekruterzy i lepiej nie ryzykować. Tu wrzucę trochę psychologii, takie zachowanie rekruterów jest wynikiem społecznego dowodu słuszności. To oznacza, że rekruter, nie wiedząc, jaką decyzję warto podjąć, podejmie tę, którą podjęli inni, lub którą podejrzewa, że podjęli.

Właśnie dlatego bardzo ważne są trzy rzeczy:

  1. Szukanie pracy z wykorzystaniem wszystkich metod (świetne CV, profil i aktywność na Linkedinie, wiele miejsc z ofertami).

  2. Jeśli na razie temat wielomiesięcznego szukania pracy Cię nie dotyczy, pamiętaj, że to może spotkać każdego. Dlatego od początku szukaj na pełnej mocy. Co jakiś czas słyszymy, że kandydaci zaczynają poszukiwania od… wakacji. Problem polega na tym, że przez większość takiego „odpoczynku” kandydat i tak myśli o niepewnym losie i z relaksu wychodzi stres i natrętne myśli, a nie regeneracja, więc to podwójna strata.

  3. Dobra odpowiedź na trudne pytanie. Jeśli długo szukasz pracy, przygotuj się na to, że rekruter zapyta o to, czemu nadal Ci nie wyszło. Co warto w takiej sytuacji powiedzieć? Na pewno pokazać, że nie zależy Ci na pracy pierwszej lepszej, że wysyłasz CV tylko wtedy, kiedy masz pewność, że to firma, z którą dzielisz wspólne wartości, w której chcesz się rozwijać i zostać w niej na dłużej, a nie tylko przeczekać ten czas i szukać zaraz kolejny raz. Przy okazji możesz powiedzieć, czym ujęła Cię firma, do której aplikujesz. Uwierz, że docenianie i chwalenie przyszłego pracodawcy działa cuda. Jednak to, co powiesz to jedno, a to, jak zareagujesz na to pytanie to drugie. Nawet najlepsza odpowiedź nic nie da, jeśli zaczniesz unikać kontaktu wzrokowego, okażesz zniecierpliwienie, czy skrępowanie tym pytanie. Rekruterzy przykładają dużo większą wagę do komunikacji niewerbalnej, niż myślisz.

Rekrutacji wcale nie wygrywa kandydat z najlepszym doświadczeniem, ale ten, który komunikacją, także tą niewerbalną przekona do siebie rekrutera. Tego też uczymy na naszym kursie, pokazując, jak zachowania kandydatów są odbierane przez rekruterów i które z nich zwiększają, a które zmniejszają szansę na sukces. Bo w rekrutacji podium ma tylko jedno miejsce, warto by było w końcu Twoje 🙂

Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE
Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1
i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry