Daty w CV – wszystko co potrzebujesz wiedzieć, żeby nie popełnić błędu

daty w cv

Daty w CV to temat ważny i łatwo w nim popełnić błąd. A po co taka drobnostka, którą zmienisz szybciej, niż dopicie porannej kawy, ma zepsuć wrażenie, a może nawet zabrać pracę?  Ten wpis o wszystkich datach, jakie znajdują się w CV ma Cię przed tym skutecznie uchronić. A jeśli myślisz, że daty w CV to tylko achronologia… oj, czytaj dalej, na pewno Cię zaskoczę!

Żeby było jasno i czytelnie podzielę daty w CV na 4 podpunkty, zgodnie z miejscem i przeznaczeniem ich występowania.

1) Data urodzenia

Pierwsza data, którą znajdujemy w CV kandydata, to data jego urodzenia podana w danych personalnych. Ja wiem, że data urodzenia to jest coś bardzo dla ludzi ważnego. Wiem też, że większość ma do niej słabość i sentyment.

Jak to się objawia? Np. lubimy cyfry i liczby, które w niej występują. Do tego czujemy sympatię do nieznajomych z naszą datą urodzenia, chociażby zgadzał się sam miesiąc i dzień. Już nie wspomnę, że duża część ludzi umieszcza elementy z daty urodzenia w PINach i hasłach (tak, tak, nie tylko Ty tak masz, a jeśli nie swoją datę, to chociaż syna, chłopaka, czy żony:)) Niestety muszę Wam powiedzieć coś trudnego. Coś co może zmienić Wasz świat, ale przecież po to tu jestem, żeby czasem wywrócić świat do góry nogami i pomóc go postawić na nowo, budując na tym autostradę prosto do nowej pracy 🙂 więc uważaj, usiądź… rekruterzy nie składają życzeń urodzinowych. (Wiem, że boli, ale otrząśniesz się).

 Za to bardzo często wierzą w zodiaki. Nawet nas zdziwiło jak często i na jak wysokich stanowiskach, osoby decydujące o zatrudnieniu, mówią, że rak będzie zbyt wrażliwy, a skorpion dominujący. Dlatego dawanie daty urodzenia może przynieść więcej szkody, niż pożytku. No chyba, że rekruter urodził się tego dnia co Ty. Wtedy to jedyna sytuacja, w której data może przynieść zaproszenie na rozmowę.

2) Achronologia dat

Achronologia dat, to temat znany i często się o nim wspomina w kontekście doświadczenia zawodowego. Rzadko jednak mówi się, że dotyczy ona dokładnie wszystkiego, co w CV się znajduje. Doświadczenia zawodowego, wykształcenia, kursów, szkoleń. Każda data w CV pojawia się w nim tym wyżej, im jest świeższa.

Ważne żeby achronologię układać zgodnie z czasem zakończenia, a nie rozpoczęcia danej pozycji. Chronologicznie, czyli błędnie napisane CV trafiają się u nas mniej więcej w 1/10 przypadków, co pokazuje, że wiele osób już wie, jak powinna wyglądać właściwa kolejność. A jest to o tyle ważne, że rekruterzy bardzo negatywnie postrzegają chronologiczne CV. I choć byście byli Marilyn Monroe urodzinowych przebojów lub Georgem Michaelem świątecznych hitów, to właśnie taki drobiazg może przekreślić Waszą szansę na szybkie znalezienie pracy. A o to przecież nam zupełnie nie chodzi!

3) Dokładność dat

Często kandydatom problem nastręcza sama dokładność dat. Wspomnę jeszcze, że doświadczenie bez podania dat jest z reguły powodem do odrzucenia kandydata. W takiej sytuacji rekruter zakład, że kandydat świadomie coś chce przed nim zataić. A tego to rekruterzy bardzo nie lubią, i jeśli ktoś jest zbyt tajemniczy, wolą go z tą tajemniczością zostawić komuś innemu. Również podejrzliwie patrzy się na kandydatów, którzy podają same lata. Idealnym rozwiązaniem jest zapis daty w formacie  miesiąc rok – miesiąc rok. My używany pierwszych trzech liter miesiąca i nasze daty wyglądają np. tak:

Lip 2012 – Kwi 2020

Inaczej sytuacja przedstawia się w wykształceniu czy kursach. Tu posługujemy się samymi latami. O tak:

2012 – 2020

Jeśli dane doświadczenie, czy wykształcenie trwa nadal dodajemy
opcję – obecnie, czyli wygląda to tak:

Lip 2012 – obecnie

Pamiętaj, że zbytnia dokładność dat jest zbędna, i często odciąga uwagę od innych, ważniejszych rzeczy. 

4) Prawdziwość dat

W CV nie kłamiemy. Nie tylko dlatego, że możemy pójść do piekła, lub, że karma może nam oddać kłamstwo w postaci złego męża lub niemiłej żony (w zależności, w co, kto wierzy), ale dlatego, że to kłamstwo może mieć takie króciutkie nóżki, że daleko nas nie zaprowadzi, a na pewno nie do nowej pracy. Jeśli więc kusi Cię, żeby dodać sobie rok w okresie zatrudnienia, bo półtora roku wygląda mężniej niż pół, to mam złe wieści. Po pierwsze Twoja data zatrudnienia będzie widoczna na świadectwie pracy, po drugie rekruterzy zaczynają coraz częściej korzystać z opcji potwierdzenia zatrudnienia w konkretnych terminach u byłego pracodawcy. Nie chodzi tu o branie referencji, ale właśnie o potwierdzenie, czy nasz Jaś Kowalski pracował od lipca 2012 do kwietnia 2020, czy może jednak wolał wylosować niemiłą żonę 😉

Teraz o datach wiesz wszystko, co jest Ci potrzebne do przygotowania świetnego CV 🙂 Jeśli jednak Twój rekrutacyjny spokój zaburza inny dylemat, napisz do mnie. Zawsze chętnie pomagam kandydatom. Ale jeśli samo szukanie pracy nie przynosi u Ciebie rezultatów, to pamiętaj, że najlepiej pomaga nasz kurs: Jak szybko zdobyć nową
pracę, który w szczegółach sprawdzisz klikając poniżej 🙂

Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1 i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry