Policz skuteczność swojego CV

policz skuteczność CV

Dziś będzie o skuteczności CV, bo z mojej perspektywy, to właśnie jej brak sprawia, że kandydaci przez wiele miesięcy nie znajdują pracy. I choć logiczne wydaje się, że jeżeli mamy niewiele zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne z wielu wysłanych CV, to problem leży właśnie w tym miejscu. Mimo tego lub na przekór temu, kandydaci próbują zaczarować rzeczywistość, licząc, że ich CV, nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zacznie kłaść rekruterów na kolana. Ostudzę Wasz entuzjazm czarodzieje… nie zacznie.

Ale od początku. CV kandydatów, które do mnie trafiają, mają średnią skuteczność na poziomie do 5%. Ciekawi Cię jak to wygląda u Ciebie? To bardzo proste. Poświęć 10 minut i policz skuteczność swojego CV.

Zsumuj liczbę wszystkich wysłanych aplikacji i osobno wszystkie sytuacje, w których rekruter zaprosił Cię do kolejnego etapu.

Jeśli ze 100 wysłanych CV masz 3 zaproszenia na rozmowy, to skuteczność Twojego CV wynosi 3%.

Policzone?

Jeśli wyszło Ci mniej niż 20%, nie przestawaj czytać tego tekstu, a jeśli to zrobisz, to będzie Ci smutno i bezrobotno jeszcze przez długi czas. A po co się tak umartwiać samemu.

W ostatnich miesiącach pracowaliśmy z setkami kandydatów i możemy powiedzieć, z całym przekonaniem, że tak niska skuteczność CV oznacza tylko jedno, jest ono po prostu źle przygotowane. Oczywiście nie liczymy sytuacji, gdy urzędnik po administracji wysyła CV na specjalistę ds. marketingu, tylko gdy aplikujesz na stanowiska, którym odpowiadają Twoje kwalifikacje 😉

Bardzo często kandydaci, żeby jak najszybciej otrzymać pracę, wysyłają dziesiątki, albo i setki CV. Mieliśmy kandydatkę, która wysłała ich ponad tysiąc (widzieliśmy screen z pracuj.pl). Każde z nich było dokładnie takie samo. Gdy pytałem „Dlaczego?” Mówiła, że zależało jej na czasie. I tu pojawia się ZONK (Słyszycie ten dźwięk? Niech Wam się przypomina za każdym razem, gdy chcecie w ten sposób zaoszczędzić czas 😉 ). Jeśli też tak robisz, muszę Cię zmartwić. Szybkość wysyłania kolejnych CV nie przekłada się na liczbę zaproszeń na rozmowy. Co więcej, działa wręcz odwrotnie. Jeśli CV nie jest dopasowane do oferty, żadne zaproszenia mogą nie pojawić się miesiącami, lub pojawiać się tylko od najsłabszych firm, które mają mniejszy wybór kandydatów i gorsze warunki pracy.

Dlatego to, do czego będę gorąco zachęcał każdego, kto szuka pracy. A tym bardziej każdego, kto szuka jej ponad 3 miesiące i nadal nie ma widoków na zatrudnienie.

➜ NIE WYSYŁAJCIE TAKICH SAMYCH CV

Co jest dla każdego, to jest dla nikogo. To tak samo jak Goryl. Myślicie, że naszym zdaniem każdy kandydat pokocha Goryla i będzie chciał, skorzystać z naszej pomocy przy poszukiwaniu pracy? Na pewno nie. Ale zupełnie nam to nie przeszkadza. Nie zbawimy całego świata. Ale pomożemy skutecznie tym, którzy zaufają. Bo dobry humor, nie wyklucza najlepszej jakości. U nas znajdziesz i jedno i drugie. Ja wiem, że dopasowywanie CV do oferty to nie jest prosta sprawa. Jak najlepiej do tego podejść? Rekruter musi znaleźć tam dokładnie to, czego szuka. Ani za mało, ani, co ważne, za dużo. Teraz będzie anegdota, dla tych, którzy upychają do CV co się da, i najchętniej gdyby się dało, upchnęliby tam przepis na ciasto truskawkowe, bo może też pomoże. Historia jest prawdziwa. Kiedyś jedna z koleżanek, przyszła rekruterka, upchnęła przepis na ciasto truskawkowe, na jednej stronie swojego egzaminu z jakiejś psychologii czegoś. Dostała piątkę, ale niestety sam przepis przeszedł bez echa. I to jest właśnie to, co powinno być dla Was nauką. Jeżeli w CV znajdują się niepotrzebne informacje, rekruter nie dotrze do tych potrzebnych. Bo bardzo możliwe, że rzuci okiem na ten chaos, i to będzie na tyle. Tylko że tym razem bez piąteczki na koniec. Żeby nie było, my wiemy, że to dopasowanie CV, to nie jest prosta sprawa I uważamy, że sam wzór powinien już dawać taką możliwość.

Nie znasz takiego? My też nie znaliśmy 🙂 Więc stworzyliśmy!

Wkurzyło nas, że Internet jest pełen nieprzemyślanych szablonów CV, które robią kandydatom krzywdę, że często korzystają z nich w równie nieprzemyślany sposób doradcy zawodowi, którzy robią krzywdę, ale za pieniądze. Zanim stworzyliśmy nasz wzór Najlepszego CV przez lata pracowaliśmy z rekruterami i analizowaliśmy ich pracę. Patrzyliśmy, co ich przekonuje, a co zniechęca do kontaktu, dopiero na tej bazie, po serii testów, powstał wzór, który w rekrutacji robi cuda. I to właśnie na nim bazuje nasz kurs on-line Jak szybko zdobyć nową pracę„. Już niedługo ruszymy szerzej z reklamą naszego kursu. Na razie dobrze idzie mu rozchodzenie się pocztą pantoflową 🙂 A jeśli chcesz zobaczyć, co dokładnie w nim znajdziesz, i dlaczego nasi kursanci są w siódmym niebie, że do nas trafili, to wejdź tu poniżejli
Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1 i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

2 myśli na “Policz skuteczność swojego CV

 1. Kochany Gorylu,
  Ostatnio usłyszałam od pana prezesa przeglądającego moje CV, że wyróżnia się znacznie spośród wielu innych. Użyłam waszego szablonu 🙂
  i po tygodniu jestem w 2 procesach rekrutacyjnych… 😀

  Warto było posłuchać rad Gorilla Team!

  Dziękuję!

  1. Aniu, wspaniale! Oj wiemy, że rekruterzy kochają nasz wzór. Budowaliśmy go właśnie tak, żeby rekruter patrząc na CV, miał wszystko czego szuka, podane w formie, która ułatwia mu rekrutację (i pozytywną decyzję;.))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry