Błąd konfirmacji, jak rekruterzy wróżą z pierwszego wrażenia.

Największy minus pierwszego wrażenia polega na tym, że jest nie do powtórzenia. Trochę banalne, wiem, ale widząc w swoim życiu tysiące kandydatów na rozmowach rekrutacyjnych, Wiem, że jest wiele do zrobienia, bo waga pierwszych sekund, minut rekrutacji, potrafi pogrążyć na całe spotkanie.
 
Kiedyś poznałem takiego rekrutera, który podawał rękę kandydatowi i już wiedział, czy będzie dobry, czy raczej nie ma szans w tej rekrutacji.
 
M. (tak skróćmy jego imię) miał 100% skuteczność. Dobrzy okazywali się dobrzy, a słabi słabi. W końcu był już tak pewny swego talentu, ze mógł robić za wróża.
 
Czy to jednak naprawdę był talent? 
 
Niespecjalnie. 
 
To idealny przykład błędu poznawczego tzw. efektu konfirmacji. Jak on przejawiał się u M. i przejawia u wielu innych rekruterów? Preferują te informacje i zachowania kandydata, które potwierdzają wcześniej postawione hipotezy. W efekcie rekruter widzi to, co chce zobaczyć. Zadaje tak pytania, żeby dobry okazał się dobry, a słaby słaby. Skupia się na tych informacjach, które utrzymują jego przekonanie, że kolejny raz się nie pomylił, że jego pierwsze wrażenie znów okazało się właściwe. Ot cała prawda na temat rekruterów wróżbitów i standardowego działania człowieka, z którym spotykamy się każdego dnia. Szukamy tego, co potwierdza nasze zdanie. Nasze mózgi lubią drogę na skróty.
 
Co z tego wynika dla Ciebie?
A no całkiem sporo wskazówek, które możesz zastosować w rekrutacji. Przygotowałem pierwsze trzy, od których wszystko się zaczyna.
 
Po pierwsze rekruterzy oceniają Cię już na podstawie CV. Przy dokumencie niedopracowanym, budującym złe pierwsze wrażenie, nawet, jeśli zaproszą Cię na rozmowę, oczekują ”słabego” kandydata.
Co więcej, zauważyliśmy, że kandydaci z profesjonalnym CV dostają wyższe wynagrodzenia i rzadziej ich stawki są przez rekrutera zbijane podczas negocjacji.
To oznacza, że w przekonaniu rekrutera, kandydat ze świetnym CV jest prawdopodobnie świetny i można mu więcej zapłacić.
 
Po drugie to, co powiesz i co zrobisz, na samym początku ma często dużo większe znaczenie, niż to co wydarzy się później.

Pomoże Ci nasz wpis o trzech pytaniach klik, które rekruterzy upatrzyli sobie na początek rozmowy rekrutacyjnej. Przeczytaj i przygotuj odpowiedzi, zanim trafisz na rozmowę, bo warto dobrze zacząć.

Po trzecie zadbaj o dobre wejście i komunikację niewerbalną. To nie jest taki twór, którego nawiedzeni coachowie uczą w filmikach składając ręce w piramidkę. To prawdziwa armata autoprezentacji, o której niedługo napiszemy.
 
Warto dobrze zacząć, bo wtedy jest większa szansa, żeby dobrze skończyć. A dobrze skończyć, to w tym wypadku, dostać pracę 🙂
Twoje szukanie pracy nie daje efektów?

Mamy coś, co Ci pomoże!

Zobacz nasz kurs ONLINE
Jak szybko zdobyć nową pracę cz.1
i opinię kandydatów, którzy dzięki nam znaleźli pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry